صدور ۱۰ مجوز جدید فعالیت کشت زعفران و گل محمدی در شهرضا

 به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،رضا باقری مدیر جهاد کشاورزی شهرضا امروز در نشست خبری با خبرنگاران این شهرستان، گفت: شهرضا یکی از قطب‌های مهم کشاورزی استان در منطقه جنوب است که  ۲۸ هزار و ۸۸۵ هکتار اراضی زراعی دارد.

وی با بیان اینکه مجموع اراضی زراعی آبی شهرضا ۱۹ هزار و ۳۵ هکتار است، تصریح کرد: مساحت باغات این شهرستان سه هزار و ۶۷۰ هکتار، مساحت گلخانه‌ها ۳۸ هکتار و اراضی آیش آن، پنج هزار و ۷۹۲ هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا از معرفی ۳۱ طرح جهت دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در این شهرستان در هفت ماه نخست امسال خبر داد و افزود: تسهیلاتی به ارزش ۳۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال به متقاضیان ایجاد این عرصه‌ها واگذار شده است.

باقری اضافه کرد: در همین مدت تعداد ۱۶ طرح نیز جهت دریافت تسهیلات اشتغال فراگیر به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال سرمایه ثابت و ۳۰ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال سرمایه در گردش، به بانک‌های عامل معرفی شده است.

وی با اشاره به تکمیل پرونده واگذاری تسهیلات به ۳۸ طرح در زمینه‌های دامداری، زراعت و باغبانی، اظهار کرد: این طرح‌ها برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش به مبلغ ۱۶ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال از منابع داخلی پست بانک، معرفی شدند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به ثبت نام ۱۰۰ نفر متقاضی تمدید تسهیلات سرمایه در گردش زراعی، تاکید کرد: این افراد متقاضی تمدید تسهیلات دریافتی سنوات گذشته به مبلغ چهار میلیارد و ۲۸ میلیون ریال هستند.

باقری از ثبت اشتغال ۴۷۸ نفر در این شهرستان در سامانه رصد اشتغال کشور خبر داد و افزود: جهاد کشاورزی شهرضا تعهد ایجاد اشتغال را به میزان ۱۱۰ درصد انجام داده است.

وی با اشاره به اجرای طرح «آمارگیری هزینه تولید محصولات زراعی» در ۱۰ روستا و مزرعه این شهرستان، اظهار کرد: این طرح با توزیع ۲۱ فرم بین کشاورزان منطقه اجرا و نتایج آمری حاصل از آن در دست بررسی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا از صدور ۱۰ فقره مجوز فعالیت کشاورزی در زمینه کشت زعفران و گل محمدی خبر داد وافزود:  پرونده ۲۴ نفر از متقاضیان دریافت تسهیلات سرمایه در گردش باغبانی و گلخانه‌ای از منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ ۳۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال به بانک عامل ارجاع شد، تاکنون ۱۵ میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال از این تسهیلات به متقاضیان واگذار شده است.

باقری اضافه کرد: دو میلیارد ریال از مجموع پنج میلیارد و ۹۳۰ میلیون ریال تسهیلات صندوق توسعه ملی درنظر گرفته شده برای تأمین سرمایه در گردش شش عرصه دام، طیور و زنبور عسل شهرستان، جذب شده است.

وی از واگذاری چهار میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش بهاره و پاییزه به ۱۲ عرصه فعال در بخش زراعت ۱۲ این شهرستان خبر داد و افزود: در هفت ماه نخست امسال ۱۶۹ کارآفرین شهرستان متقاضی دریافت ۱۵۵ مجوز مشاغل خانگی مستقل و ۱۴ طرح پشتیبان در این بخش بوده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا ادامه داد: ۲۶ کارآفرین شهرستان متقاضی دریافت تسهیلات حمایتی مشاغل خانگی به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال در طرح‌های پشتیبان و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال در طرح‌های مستقل بودند که تاکنون، یک میلیارد و ۲۰ میلیون ریال از تسهیلات طرح‌های پشتیبان و ۷۰۰ میلیون ریال از تسهیلات طرح‌های مستقل به متقاضیان واگذار شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا اظهار کرد: یک میلیارد و ۴۰ میلیون ریال سرمایه ثابت و ۱۳ میلیارد و۷۸۰ میلیون ریال سرمایه در گردش بخش دام و طیور از طریق کارگروه «تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان» به متقاضیان واگذار شده است.

باقری از واگذاری چهار میلیارد و ۲۰ میلیون ریال تسهیلات به دو طرح باغبانی در این شهرستان خبر داد و افزود: برای تأمین ۵۲ میلیارد ریال سرمایه در گردش دو طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی اقدام شد که تاکنون، ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از این میزان جذب شده است.

تکمیلی :

با توجه به ظرفیت های موجود برای زعفران شهرضا امید است که سرمایه گذاری بیشتری در بخش زعفران شهرضا انجام شود.

با توجه به اشتغال زایی خوب زعفران میتواند افزایش کشت زعفران شهرضا درآمد خوبی را باتوجه به قیمت زعفران در بازار متوجه کشاورازان کند.